Intervencinė radiologija, Neuro intervencijos, Traumatologija

Atmintinė pacientams: gyvybiškai svarbi informacija apie smegenų aneurizmą

Įtariate, kad galimai turite smegenų aneurizmą, o gal Jums aptikta smegenų aneurizma? Bet kuriuo atveju, gyvybiškai svarbios žinios apie šią ligą gali padėti suprasti reguliaraus sveikatos tikrinimosi svarbą ir ligos grėsmingumą ir išvengti tragiškų padarinių. Susipažinkite su žemiau pateiktais paprastais, bet labai svarbiais atsakymais į aktualiausius klausimus apie smegenų aneurizmą.

Kodėl galvos smegenų aneurizma tokia pavojinga?

Galvos smegenų aneurizma yra neįprastas smegenų kraujagyslės sienelės išsiplėtimas, dėl kurio ji gali plyšti. Tokia būklė yra be galo grėsminga, kadangi kraujui išsiliejus į smegenis žmogus gali mirti arba likti neįgalus visam likusiam gyvenimui.

„Smegenų aneurizmos fondo“ duomenimis, šia liga Lietuvoje serga 1 iš 20-ies, o per metus smegenų aneurizma plyšta apie 300 žmonių. Plyšus aneurizmai – net 2 iš 5 žmonių miršta iškart, o didžioji dauguma išgyvenusiųjų taip ir nebegrįžta į pilnavertišką gyvenimą.

Kokie asmenys priklauso rizikos grupei?

  • Vyresni nei 30 metų amžiaus, dažniau moterys (aneurizmos aptinkamos 1,5 karto dažniau moterims nei vyrams!)
  • Turintys aukštą kraujo spaudimą
  • Pastoviai rūkantys
  • Asmenys, kurių šeimoje yra buvę smegenų aneurizmos atvejų
  • Turintys genetinių ligų, tokių kaip aortos koarktacija (susiaurėjimas), fibromuskulinė displazija ar inkstų policistozė

Nesate tikras, ar turite smegenų aneurizmą?

Svarbu žinoti, kad mažos arba vidutinės smegenų aneurizmos dažniausiai apie save iš anksto nepraneša jokiais simptomais. Laiku atlikta diagnostika maksimaliai padidina tikimybę išgyventi, todėl kiekvienas turėtų skirti ypatingą dėmesį nuolatiniam savo sveikatos stebėjimui, ypatingai, jeigu turi didesnę riziką susirgti. Jeigu priklausote smegenų aneurizmos rizikos grupei, rekomenduojama kartą į metus atlikti diagnostinį tyrimą – galvos smegenų magnetinio rezonanso tomografiją (MRT). Daugiau apie rizikos veiksnius galite skaityti čia.

Jums rasta smegenų aneurizma?

Neplyšusi ir maža galvos smegenų aneurizma dažniausiai yra stebima, kadangi ji nepasireiškia jokiais simptomais. Tai reiškia, kad kas keletą metų žmogui atliekama galvos smegenų magnetinio rezonanso tomografija ir žiūrima, ar aneurizma nedidėja. Specialistams įvertinus kiekvieno paciento būklę, savijautą ir gretutines ligas ar nusiskundimus, esant poreikiui rekomenduojamas smegenų aneurizmos gydymas.

Didelės aneurizmos turi aiškiai juntamus simptomus. Jos turi net 4 kartus didesnę tikimybę plyšti! Nedvejokite ir kuo skubiau kreipkitės į specialistus, jeigu pastebėsite, kad Jums nukrito vienos pusės vokas, išsiplėtė vienos pusės vyzdys, atsirado vienos veido pusės skausmas, dvejinimasis akyse ar neįprastas ir stiprus galvos skausmas. Daugiau informacijos apie simptomatines aneurizmas galite rasti čia.

Kaip įvertinti aneurizmos plyšimo riziką?

Kiekvienas aneurizmos atvejis yra labai individualus ir rizika priklauso nuo skirtingų veiksnių visumos, dėl to, kilus klausimams, rekomenduojame pasitarti su specialistais. Žemiau pateikiamas klausimynas taip pat gali padėti įsivertinti patiems riziką vos per 2 minutes!

Ką daryti, jeigu smegenų aneurizma plyšo?

Smegenų aneurizmos plyšimą pajusite iš karto iš tokių simptomų kaip: staigaus ir labai stipraus galvos skausmo priepuolio, kurį lydi pykinimas ir vėmimas, sustingusio kaklo, padidėjusio jautrumo šviesai, sąmonės praradimo ir kitų. Tokiu atveju, privalote nedelsiant reaguoti ir kuo skubiau kviesti greitąją pagalbą ir atvykti į skubios pagalbos skyrių. Plačiau apie tolimesnius žingsnius skaitykite čia.

Kokį gydymą pasirinkti?

Specialistas konsultacijos metu gali Jums pasiūlyti apsvarstyti neurochirurginę operaciją arba endovaskulinę embolizaciją, jeigu yra rizika, kad aneurizma gali plyšti. Nors abu gydymo būdai gali pilnai išgydyti smegenų aneurizmą, gydymas embolizacijos būdu yra pranašesnis dėl to, kad yra minimaliai invazyvus.

Pasirinkus neurochirurginę operaciją, kaukolėje būna išpjaunama anga, per kurią ant aneurizmos uždedamas nedidelis užspaudėjas, dar vadinamas klipsu, tokiu būdu „uždarantis“ kraujo tekėjimą į aneurizmą. Tokia operacija neretai gąsdina pacientus, tačiau jie drąsiai gali rinktis ir alternatyvų, naujausiomis technologijomis pagrįstą gydymo metodą.

Pasirinkus endovaskulinę embolizaciją, atliekama minimaliai invazyvi operacija, kurios metu per šlaunies arteriją kirkšnies srityje įvedami specialūs kateteriai, kurie keliauja per aortą ir kaklo arterijas iki smegenyse esančios aneurizmos. Tada per juos į aneurizmą yra įvedama speciali platininė embolizacinė spiralė, kuri užpildo aneurizmą ir taip „uždaro“ kraujo pritekėjimą į aneurizmą. Esant plataus kaklelio, didelės, neįprastos formos, sudėtingoje vietoje esančioms aneurizmoms, naudojamas stentas – srovės nukreipėjas (angl. flow diverter).

Ši procedūra yra ne tik kompensuojama, bet ir maksimaliai tausoja paciento organizmą. Be to, pacientui pooperacinis gijimas būna paprastesnis, todėl jis gali greičiau grįžti į jam įprastą gyvenimą. Taigi  endovaskulinė embolizacija yra populiarus pasirinkimas tiems, kas norėtų išvengti sudėtingos galvos operacijos. Platesnę informaciją apie gydymo būdus galite peržiūrėti čia.

Inovatyviam smegenų aneurizmos gydymui rinkitės phenox

Specialiai endovaskuliniam gydymui sukurti HPC danga patengti stentai yra ypatingi tuo, kad imituoja endotelio glikokaliksą. Dėl šios dangos savybės trombocitai atpažįsta stento paviršių kaip natūralų, todėl neprasideda krešėjimo procesas. Unikali ir patentuota technologija leidžia iki minimumo sustabdyti po-operacinį implanto užkrešėjimą ir tokiu būdu sumažina trombozės riziką.

Kokie yra stentų su hidrofiline polimerų danga privalumai?

  • Pacientai po operacijos greičiau atsigauna
  • Mažesnė trombozės rizika
  • Mažesne pakartotinų intervencijų tikimybė

Apie šių produktų tinkamumą gydymui pasikonsultuoti galite su Jus gydančiu specialistu. Jis, įvertinęs Jūsų individualią situaciją, įvertins ir paskirs geriausią gydymą.

Daugiau informacijos apie galvos smegenų aneurizmas galite sužinoti apsilankę oficialioje „Smegenų aneurizmos fondo“ edukacinėje interneto svetainėje  www.smegenuaneurizma.lt.