Artroskopija, Ortopedija, Patirtis

Naujovė Lietuvoje – natūralus osteoartrito gydymas

Pirmoji ortobiologinė operacija Lietuvoje

Pirmą kartą Lietuvoje atlikta unikali ortobiologinė operacija. Jos metu paciento sveikos kelio sąnario kremzlės ląstelės buvo panaudotos pažengusios vidinės kelio sąnario pusės artrozės gydymui. Toks natūralus osteoartrito gydymo metodas yra naujovė ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Tikimasi, kad jis padės daugybei osteoartrito varginamų žmonių gyventi aktyviai ir be skausmo.

Operaciją atlikusios gyd. ortopedės-traumatologės Akvilės Vilkytės teigimu, pasaulyje beveik kas septintas vyresnis nei 35 metų žmogus serga osteoartritu ir jaučia artrozės sukeltas pasekmes. Netolygus sąnario kremzlės dilimas gali pasireikšti tokiais simptomais, kaip sunkumas lipti laiptais, rytinis sąnarių sąstingis. Taip pat sąnario tinimas, lėtinis sąnario skausmas. Pastarasis gali turėti įtakos netgi depresijos atsiradimui.

„Žmogaus kremzlinis audinys gali atsinaujinti tik iki 25 metų amžiaus. Vėliau jis pradeda dilti. Kremzlinio audinio dilimas, kaip ir kiti senėjimo procesai organizme – vis dar yra nesustabdomas, bet, pagaliau, šis procesas gali būti suvaldomas“, – atsiradusia nauja osteoartrito gydymo galimybe džiaugiasi A. Vilkytė.

Pasaulyje išpopuliarėjusi metodika

„Lietuvoje yra didžiulis poreikis spręsti dylančio sąnario problemas. Tad, ieškojome saugaus, patikimo ir naujo metodo, kuris sumažintų skausmą, leistų sutrumpinti gydymo laiką, pagerintų ligos prognozes ir paciento gyvenimo kokybę“, – teigia Akvilė Vilkytė. Ortobiologija yra daugybė naujų regeneracinių metodų, kurie aktyviai ėmė skintis kelią paskutinius 5 metus. Šie metodai yra skirti atstatyti sąnarius, sausgysles ir raumenis po traumų ar jų susidėvėjimo.

Pastebima, jog JAV mokslinėmis studijomis pagrįstų ortobiologijos metodikų kiekis per pastaruosius 3 metus išaugo iki 30 procentų. „Naujovės medicinoje visada yra sutinkamos atsargiai ir įsitvirtina iš lėto – joms reikia ne tik mokslinio pagrįstumo, įrodymų, tačiau ir chirurgų įpročių ir įsitikinimų keitimosi. Kartais tai užtrunka ilgiau, nei ką nors atrasti ir įrodyti“, – teigia gydytoja.

Skatinamas savaiminis gijimas

Pacientui kelio sąnario kremzlė buvo padengta autologinėmis kremzlės ląstelėmis „AutoCart“ metodu. Šis gydymo metodas unikalus tuo, kad sveikos kremzlės ląstelės buvo surinktos iš paciento sąnario, o tos pačios operacijos metu perkeltos į tą vietą, kurioje ląstelių kiekis ir kokybė buvo nebepakankama. Operacija atlikta minimaliai invazyviu – artroskopiniu būdu.

„Ši operacija yra visiškai ortobiologinė – kremzlės gydomos natūraliai – be chirurginės intervencijos, implantų, sintetinių kremzlės užpildų, mikrolūžių ar kitų metodikų. Lietuvoje toks metodas pritaikytas pirmą kartą“, – teigia gydytoja A. Vilkytė. Be to, pacientui nėra reikalinga pakartotinė intervencija, kaip autologinių kremzlės ląstelių membranos atveju.

Naturalus osteoartrito gydymas
Ortopedė-traumatologė A. Vilkytė atlieka pirmąją Lietuvoje ortobiologinę operaciją

Anot, Akvilės Vilkytės, žmogaus organizmas nėra „mašina“, kurios dylančios detalės turi būti pakeičiamos kitomis. Dažnu atveju, laiku atlikus intervenciją, jis puikiai susitvarko pats. „Kartais juokaujame, kad viskas, ką privalai padaryti – tiesiog netrukdyti organizmui gyti“, – teigia gyd. Akvilė Vilkytė.

Kiekviena situacija vertinama individualiai

Svarstantiems apie osteoartrito gydymui skirtą ląstelių terapiją, A. Vilkytės teigimu, pirmiausiai, gydytojas turėtų įvertinti tokios operacijos tinkamumą ir atlikti sąnario magnetinį rezonansą, pageidautina 3T raiškos. Jeigu magnetinio rezonanso tyrimo rezultatai yra kontraindikuotini, tuomet prieš procedūrą sąnarys turi būti įvertintas nanoskopijos metodu.

„Pacientui specialus pasiruošimas operacijai nėra reikalingas. Po operacijos reikėtų iki 4 savaičių šiek tiek apriboti galimybes lankstyti sąnarį ir neminti kojos visu svoriu tam, kad perkeltos ląstelės geriau prigytų. Vėliau laukia reabilitacija, kurios tikslas – atstatyti, sustiprinti šlaunies raumenyną“, – apie naują ortobiologinį gydymo metodą pasakoja gydytoja.

Ortopedė-traumatologė Akvilė Vilkytė pabrėžia, kad šios, natūralios osteoartrito gydymo metodikos, tinkamumą konkrečiam pacientui sprendžia jį konsultuojantis gydytojas.

Ortopedė-traumatologė Akvilė Vilkytė
Ortopedė-traumatologė Akvilė Vilkytė

„Kiekvienas kelio sąnario dilimo sprendimo būdas turi būti parenkamas individualiai, kadangi šių būdų yra daugybė ir visi jie turi savų pliusų ir minusų. Svarbu paminėti ir tai, kad labiau pažengusio osteoartrito stadijose chirurginės intervencijos vis dar yra neišvengiamos. O kartais ir sąnario endoprotezavimo operacija visgi yra nebeišvengiama“, – akcentuoja gyd. ortopedė-traumatologė Akvilė Vilkytė.

Daugiau apie ortobiologiją ir natūralius osteoartrito gydymo metodus galite sužinoti čia.

Susidomėjote? Susisiekite žemiau nurodytais kontaktais:

Andrius Švedas

Andrius Švedas
Produktų specialistas

  • +370 663 53 844
  • andrius@bonameda.com