Artroskopija, Ortopedija

Osteotomija – metodas, kuris išsprendžia osteoartrito, sąnarių degeneracijos sukeltas komplikacijas ir leidžia išvengti kelio endoprotezavimo

Pacientams, kuriems prasidėjo kelio sąnario kremzlės dilimo procesas arba osteoartritas, šiuolaikinė medicina siūlo įvairius sprendimus, kaip sumažinti skausmą ir judėjimo apribojimus. Kelio sąnario endoprotezavimas arba visiškas sąnarių paviršių pakeitimas įsriegiant implantą – vienas žinomiausių. Tai gana sudėtingas gydymo metodas, todėl, kol kremzlė dar nėra nepataisomai pažeista, verta pagalvoti apie osteotomiją. Šis metodas leidžia išsaugoti natūralią kremzlę, sumažina skausmą ir judėjimo apribojimus.

Blauzdos osteotomija yra tinkamas gydymo metodas pacientams, kuriems dėl apkrovos centro pasislinkimo išsivysto kelio sąnario osteoartritas. Paprastai osteoartrito pažeista sąnario kremzlės dalis ilgesnį laiką neša didesnę svorio dalį nei anatomiškai numatyta ir labiau susidėvi, taip paaštrindama ligos simptomus.

Pirmosios blauzdos osteotomijos buvo atliktos prieš daugiau nei 60 metų, tais atvejais, kai buvo nustatytas vienos kelio sąnario pusės nusidėvėjimas su degeneraciniu polinkiu. Osteotomija padėjo tiek vyresniems, tiek mažiau aktyviems žmonėms, ir parodė daug žadančių rezultatų, gydant jaunus pacientus, kuriems reikia didesnių kasdienės veiklos poreikių.

„Šis metodas nėra dažnai siūlomas, nes reikia kompleksiškai įvertinti pacientą, o operacija turi kompleksinę atlikimo techniką, kuri reikalauja iš specialisto atitinkamų žinių ir įgūdžių“, – aiškina dr. Kasparas Ūdris.

Siekiant nustatyti, ar tokia korekcinė osteotomija pacientui tiks, atliekamas rentgeno tyrimas, kuriuo nustatomas kojų varus/valgus kampas, paprasčiau tariant, nustatoma, ar svoris daugiau nešamas kelio viduje ar išorėje. Normalia kojos ašimi laikoma 5-7 valgus laipsniai, kai kelias šiek tiek pasuktas į vidų. Daroma abiejų kojų rentgenograma per visą ilgį, joje nubrėžiamos dvi ašys – mechaninė ir anatominė, kurios nurodo koregavimo kampą ir leidžia nuspręsti, kokią korekciją reikia atlikti, kad pacientui būtų atkurta anatomiškai teisinga kelio sąnario padėtis.

Be to, atliekami laikysenos, eisenos tyrimai raiščių stabilumui nustatyti ir sąnario judesiams įvertinti. Taip pat tikrinamas šlaunikaulis ir girnelės šlaunies sąnarys. Atsižvelgiant į raiščių ir kitų sąnarių struktūrų atsakus šiuose tyrimuose, galima diagnozuoti vienos sąnario pusės osteoartritą, kuris yra indikacija korekcinei osteotomijai.

„Deja, pacientai ilgai gyvena su skausmais ir dažnai į specialistus kreipiasi pavėluotai, kai artrozė jau taip toli pažengusi, kad nebelieka nieko kito, kaip atlikti pilną kelio sąnario protezavimą ar endoprotezavimą. Noriu pabrėžti, kad, laiku pasikonsultavus su specialistais, galimi ir kiti, švelnesni sprendimai, pavyzdžiui, osteotomija“, – sako gydytojas K.Údris.

Blauzdos osteotomijos operacija įprastai trunka 40–60 minučių, pacientui atliekama spinalinė nejautra. Operacija yra kruopščiai planuojama iš anksto, nustatant korekcijos kampą. Atliekant osteotomijos operaciją, atliekamas dalinis blauzdos kaulo pjovimas. Atidarius osteotomijos vietą, pakeliamas kelio sąnario paviršius ir taip pakeičiama kojos ašis, subalansuojamas sąnario apkrovimas.

Į atvirą kaulo dalį dedamas kaulo autotransplantatas, paimtas iš paties paciento kaulo arba sintetinės medžiagos, skatinančios naujo kaulinio audinio susidarymą. Laikui bėgant – vidutiniškai nuo dviejų iki keturių mėnesių – kaulo anga natūraliai prisipildo nauju kauliniu audiniu. Šiems ląstelių atkūrimo procesams paspartinti galima naudoti PRP (plazmą) arba trombocitais ir augimo faktoriais prisotintą medžiagą, kuri gaunama iš paties paciento kraujo mėginio.

Kita vertus, stabilizuojantys implantai yra naudojami siekiant išlaikyti stabilią kaulo angą šio gijimo proceso metu. „Tokia implantų sistema yra pagaminta iš saugios, biologiškai suderinamos polieterierketono medžiagos ir suteikia papildomą operuojamos vietos stabilumą gijimo metu. Implantas tarnauja kaip pleištas, kuris įkišamas į angą, stabilizuoja pakoreguotą kampą“, – aiškina gydytojas K.Údris.

Po operacijos pacientas du mėnesius turi nešioti kelio sąnario įtvarą, palaipsniui atnaujinant operuotos kojos apkrovą. Reabilitacijos procesas trunka nuo 8 savaičių iki 3-4 mėnesių. Sėkmingas operacijos rezultatas labai priklauso nuo įvairių būklių, įskaitant antsvorį, jei toks yra, ir gretutinių ligų, tokių kaip reumatas ar bet kuri kita įtakos turinti sisteminė liga.

Andrius Švedas

Susidomėjote? Susisiekite:

Andrius Švedas
Produktų specialistas
+370 663 53 844
andrius@bonameda.com